Kiedy nabycie akcji nie jest opodatkowane
Zwolnienie z art. 12 ust. 4d ustawy o CIT można stosować do więcej niż jednej transakcji nabycia udziałów. Nie ogranicza się ono tylko do nabycia udziałów od jednego wspólnika w kilku etapach.
Spółka kapitałowa planuje podwyższenie kapitału zakładowego poprzez utworzenie nowych udziałów, które zostaną objęte przez osobę fizyczną. Nowy udziałowiec posiada akcje w kapitale zakładowym spółki akcyjnej z siedzibą w Polsce. Spółka podkreśliła, że z posiadanymi przez niego akcjami związana jest bezwzględna większość głosów. W zamian za udziały wnioskodawca nabędzie akcje, z którymi będzie związana bezwzględna większość głosów w spółce akcyjnej.
Firma zapytała m.in. czy nabycie przez nią akcji, z którymi związana będzie bezwzględna większość głosów w spółce akcyjnej, będzie skutkować po jej stronie powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu CIT. Sama uważała, że nie powstanie u niej przychód z uwagi na art. 12 ust. 4d ustawy o CIT. Ponadto, jej zdaniem, powstaniem przychodu nie będzie też skutkować sytuacja, gdy na skutek przeniesienia akcji przez akcjonariusza i akcjonariuszy, jednorazowo lub w więcej niż jednej transakcji, przeprowadzonych w okresie nieprzekraczającym sześciu miesięcy liczonych począwszy od miesiąca, w którym nastąpi pierwsza transakcja, spółka uzyska bezwzględną większość głosów.
Fiskus nie potwierdził tego stanowiska. Zauważył, że nabycie przez wnioskodawcę udziałów spółki akcyjnej od jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta